Lacrosse to gra zespołowa pochodzenia indiańskiego. Ostateczne zasady ustalono w Kanadzie w pierwszej połowie XIX wieku. W tym kraju lacrosse uznano za sport narodowy. Do gry potrzebny jest kij zakończony siatką oraz gumowa piłka, którą gracze podają sobie w powietrzu. Gra rozgrywana jest na trawiastym boisku i polega na umieszczeniu piłki w bramce przeciwnika za pomocą tejże specjalnej, trójkątnej rakiety. W Polsce lacrosse pojawił się po raz pierwszy w 2007 roku. Od tej pory powstało już 17 drużyn: 10 męskich oraz 7 żeńskich. Legion Katowice został założony w marcu 2010 roku i bardzo szybko został sekcją Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Śląskiego zmieniając nazwę na AZS Legion Katowice (od 17-09-2010 oficjalnie członek AZS UŚ).

W maju 2013 roku rozpoczęto starania o powiększenie klubu o sekcję żeńską. W ciągu kolejnych dwóch lat, projekt ten przechodził liczne zmiany, znajdując się pod opieką różnych osób, aby na początku 2016 roku ostatecznie utworzyć drużynę pod nazwą AZS Walkirie Katowice.

Szukamy osób, którym sport i wysiłek fizyczny sprawia satysfakcję. Poszukujemy zawodników na wszystkie pozycje. Zarówno tych obdarzonych refleksem na pozycję bramkarza, jak i twardo stojących na ziemi obrońców, szybkich i wytrzymałych pomocników oraz bramkostrzelnych napastników. Otwarte rekrutacje odbywają się dwa razy do roku. Jedna z nich przypada na okres września. Druga ma miejsce w rejonach marca. Niezależnie od wieku i predyspozycji każdy może przyjść i za darmo wypróbować swoich sił podczas kilku pierwszych treningów. Inna możliwość sprawdzenia siebie, szczególnie dla studentów Uniwersytetu Śląskiego to zapisanie się na zajęcia wychowania fizycznego. Odbywają się one oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Rejestracja pojawia się na początku każdego semestru.

Do każdej osoby na podstawie warunków fizycznych i predyspozycji zostaje dopasowana odpowiednia pozycja. Lacrosse to wymagająca dyscyplina, gdzie wpierw niezbędne jest opanowanie narzędzia, aby gra zaczęła sprawiać radość. Półroczny okres jest wystarczającym czasem, aby stać się wartościowym członkiem drużyny. Pół roku pracy z kijem do lacrosse pozwala opanować nie tylko podstawy, ale również bardziej zaawansowane elementy gry.

Lacrosse jest sportem zespołowym rozgrywanym przez dwie drużyny liczące po 10 zawodników na murawie o wymiarach zbliżonych do boiska piłkarskiego. Każda z drużyn dysponuje sporą liczbą rezerwowych, którzy mogą zastąpić zawodników z pola w taki sam sposób, jak w hokeju na lodzie, tj. „w locie” i nieograniczoną ilość razy w ciągu gry.

Do gry używana jest gumowa piłka o rozmiarach piłki do tenisa. Piłkę tę łapie się, przenosi, podaje i rzuca przy pomocy kija zakończonego główką z siatką w środku. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez umieszczenie piłki w bramce przeciwnika.

Lacrosse w męskim wydaniu jest sportem kontaktowym, zbliżonym pod tym względem do rugby lub futbolu amerykańskiego. Dlatego istnieje obowiązek gry w licznych ochraniaczach takich jak kask, rękawice lub zabezpieczenia na łokcie. W żeńskiej odmianie kontakt jest mocno ograniczony, a jedyne obowiązkowe zabezpieczenia to gogle i ochraniacz na zęby.

Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się w poniedziałki w godzinach 18:30-20:00 na górnej sali gimnastycznej budynku rektoratu Uniwersytetu Śląskiego. Ponad to treningi sekcji żeńskiej i męskiej odbywają się w środy od godziny 20:00 na boisku Ośrodka Sportowego Szopienice oraz w piątki od godziny 18:00 na bocznym boisku Stadionu Śląskiego. Taki harmonogram obowiązuje do końca roku kalendarzowego. Na okres zimy wszystkie zajęcia przeniesione zostają do lokalnych hal. Ponownie na boisku obie sekcje pojawiają się na początku marca.

Wszystkie treningi prowadzi wykwalifikowana kadra trenerska. Zajęcia wychowania fizycznego oraz treningi sekcji żeńskiej koordynują Jędrzej Madej oraz Błażej Rokicki. Ponad to pierwszy z nich trenuje męską sekcję natomiast drugi wraz ze swoją akademią „Laxskills” odpowiedzialny jest za nowych członków drużyny oraz juniorów.

Na terenie kraju od kilku lat odbywają się cyklicznie ogólnopolskie rozgrywki Polskiej Ligi Lacrosse mężczyzn oraz kobiet. Męska liga rozgrywana jest na przestrzeni czterech miesięcy od początku marca do końca czerwca. W sezonie 2018 drużyna z Katowic zajęła czwarte miejsce. 

 

 

   

 

Lacrosse
03 grudnia 2018

Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu

Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Śląskiego

Na skróty:

- Zasady Zaliczenia WF

- Rejestracja na zajęcia

- Odrabianie WF

ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice; B 1.10;

tel.: 32 359 16 45

e-mail: cwfis@us.edu.pl

Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu

Media Społecznościowe