Squash - zabawa w kropki i jak przetrwać na korcie

 

Squash w sporcie akademickim zagościł dość niedawno więc uznajemy go za "świeżą" dyscyplinę sportu z dużym potencjałem. Jest z pewnością jedną z najbardziej wymagających fizycznie gier. Jednak dobre przygotowanie kondycyjne to tylko część sukcesu. Aby sprostać trudom meczu i nie przegrać przez trudności ze złapaniem oddechu, należy poruszać się nie tyle szybko i dużo co właściwie. Sekret wytrzymałości na korcie tkwi w sposobie poruszania, w oszczędzaniu sił, w eliminowaniu zbędnych kroków.

Na dodatek squash jest niewątpliwie grą kontaktową gdzie w przeciwieństwie do reszty sportów rakietowych gracze dzielą tą samą powierzchnię kortu między sobą co wiąże się z niebezpieczeństwem kolizji, przeszkadzania. Jedna z najważniejszych zasad w squashu mówi, że nigdy nie powinniśmy zagrywać piłki jeśli zachodzi ryzyko uderzenia rakietą lub piłką przeciwnika. Z drugiej strony nie można przeszkadzać swojemu przeciwnikowi w dojściu, przyjęciu pozycji, zamachu oraz zagraniu piłki.

W squasha gramy specjalnymi piłeczkami, które oznaczone są kropkami w różnej liczbie i kolorze. Dla osób rozpoczynających swoją zabawę z tą dyscypliną zgubne często jest to, że grają piłeczkami profesjonalnymi przeznaczonymi dla zaawansowanych zawodników co skutkuje powolnym progresem w nauczaniu a często też zniechęceniem do gry.

Do naszej sekcji squasha AZS UŚ zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą poznać tą dyscyplinę lub może już dobrze się w niej odnajdują. Zapraszamy zarówno studentów zaliczających zajęcia WF jak również pragnących się zweryfikować na Akademickich Mistrzostwach Śląska lub Polski.

 

  Trenerem sekcji jest: mgr Adam Suchański

 

SQUASH - czyli zabawa w kropki
15 października 2018

Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu

Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Śląskiego

Na skróty:

- Zasady Zaliczenia WF

- Rejestracja na zajęcia

- Odrabianie WF

ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice; B 1.10;

tel.: 32 359 16 45

e-mail: cwfis@us.edu.pl

Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu

Media Społecznościowe